Lovagok Napja
Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba!
A Szent István Király Múzeum hagyományteremtő szándékkal, első ízben rendezi meg a Lovagok Napját augusztus 17-én, szombaton a Városház téren és a Nemzeti Emlékhelyen, ahol a II. Szent István Tornán lovagok küzdenek a bajnoki címért és dicsőségért.
AUGUSZTUS 17., SZOMBAT
PROGRAM:
10.00 órától Középkori Mesterségek Utcája (Városház tér)
Egy lovagi torna sem lehet teljes vásári forgatag nélkül. Muzsikusok, csepűrágók, kézművesek várják a látogatókat, hogy együtt idézzék fel a középkori hangulatot. Csizmadia, kovácsmester, ötvös, gerencsér, bronzműves, üvegműves-üveggyöngy-készítő, nemezmester és fazekas lesz velünk. Jöjjenek és pórnépkedjenek velük!
10.00 órától Középkori játékok (Városház tér)
Rusztikus középkori mókák és történeti játékapróságok hada, udvaribolond-vetélkedő, ravasz szerzetes, boszorkánymérleg, terrakotta emlékérem és oklevél.
10.00–14.00 A Kard Művészete – interaktív harcművészeti bemutató (Városház tér)
Középkori fegyverek és viadalok testközelből! Az Ars Ensis Lovagi Kör és Kardvívó Iskola Egyesület történelmi európai harcművészeti interaktív bemutatója. Az eseményen a vállalkozó kedvűek középkori vívóleckét is vehetnek: a bemutatók szünetében lehetőség lesz közelebbről megszemlélni és kipróbálni a különböző fegyvereket.
10.00–12.00 és 15.00–17.00 „Küllő és rozetta” – rózsaablak-készítés (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)
A középkori egyházi építészet egyik legizgalmasabb vívmánya a rózsaablak volt. Az összetett szépségű, megannyi szimbolikát magában rejtő művészi alkotások alapján most a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusainak segítségével mi is elkészíthetjük saját rózsaablakainkat.
10.00, 14.00 és 16.00 Táblára fel! – Fókuszban a Koronázó Bazilika – társasjáték (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)
A társasjátékban az egykori Koronázó Bazilika és a Középkori Romkert, valamint a magyar középkor történetéhez kapcsolódó kérdésekre válaszolva lehet haladni. A tudáspróba mellett rejtvények is megmozgatják az elmét. Hogy a látogatók / játékosok ne csak az elméjüket tornáztassák meg, ügyességi feladatokra is számíthatnak. Családoknak, baráti társaságoknak ajánlott társasjáték, a részvételhez előzetes regisztráció szükséges: fabian.cecilia@szikm.hu
10.00 Régizenészek bemutatkozása – Keleti Szél Zenekar (Városház tér)
11.00 Jelenetek Szent Imre herceg életéből – a Szent Imre Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda Szignum műhelyének színházi előadása (Városház tér)
Szent Imréről alkotott képünk az évszázadok során szoborszerűvé keményedett. Pedig a „liliomos herceg” telve volt élettel és szenvedéllyel – kora legműveltebb fiatalja, egyik legerősebb hadvezére, a királyi trón legméltóbb örököse volt. Mindenre felkészítették, csak arra nem, hogy az uralkodással együtt jár az ármány és az emberi gonoszság kivédésének képessége is. Jeleneteink egymásutánja sűrítve mutatja be mindazt, amit egy fiatal végigjár addig, ameddig saját életének és egy országnak is „királya” lehet. De melyiknek?
Szereplők: Imre herceg: Németh Áron Roland, István király: Király Benedek / Tóth-Biró Zalán, Gizella királyné: Szücs Boglárka, Gellért püspök: Borbély Bálint István, Végzet: Fekete Lilla Tímea, Dobos: Szabó Gergő, Varég harcos: Friesenhahn András, Kulkov Szonja, Theobald Tímea Dóra. Írta és rendezte: Matuz János
14.00 Viadalmenet – Középkori seregszemle – felvonulás (Országzászló tér, Várkörút, Városház tér)
14.30 Hódolat Szent István szarkofágjánál, Lovagok megemlékezése (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)
15.10 Lovagi mustra – lovagok bemutatása (Városház tér)
15.30 II. Szent István Torna kezdete (Városház tér)
17.40 Lovagi torna elődöntők (heroldok viadala)
DÖNTŐ
18.00 Régizenészek bemutatkozása – Keleti Szél Zenekar (Városház tér)
18.30 Ünnepélyes díjátadó zászlólevonással (Városház tér)
A belépés díjtalan.
Az esemény sajtónyilvános.
A programváltoztatás jogát fenntartjuk.
A Székesfehérvári Királyok Napok teljes programja elérhető itt:
https://kiralyinapok.szekesfehervar.hu/szekesfehervari-kiralyi-napok-2024