Főszerepben a nők!

Intézményünk idén is csatlakozik a Women’s History Month nemzetközi kezdeményezéshez.

De mi is az a Women’s History Month? 1987 óta egyre több országban ünneplik márciusban a Női történelem hónapja alkalmával a nők történelemhez, kultúrához és társadalomhoz való hozzájárulását. E kezdeményezéshez társulva különböző tudományterületet képviselő kollégáink (néprajzkutató, művészettörténész, régész, antropológus) előadásai révén szeretnénk megvilágítani új szemszögből a nők korszakokon átívelő szerepeit.

 

A következő előadás:

2022. március 30. 18 óra

Helyszín: Új Magyar Képtár (Székesfehérvár, Megyeház u. 17.)

Nagy Veronika (néprajzkutató): Játékokban élő női sorsok a 19–20. században

A játékok minden korban és minden kultúrában a felnőtt világ kicsinyített másai. Magukban hordozzák használóik és készítőik életvilágát, vágyait. Vajon milyen női sorsokat őriznek és milyen társadalmi folyamatokról mesélnek a 19. és 20. században élt kislányok babái? Anyaság, szépség, emancipáció, üzlet, és mindezek összefüggései bomlanak ki a korszak játékbabáiból, egy izgalmas játéktörténeti előadás keretében.

A belépés ingyenes. Legfeljebb 30 főt tudunk fogadni érkezési sorrendben.

A rendezvényt az aktuális járványügyi szabályoknak megfelelően bonyolítjuk le.

Sajtónyilvános rendezvény.

 

Korábbi előadások:

2022. március 23. 18 óra

Izinger Katalin (művészettörténész) – Szűcs Erzsébet (művészettörténész): Reflektorfényben Gedő Ilka, Keserü Ilona, Maurer Dóra, Ország Lili és Schaár Erzsébet művei az Új Magyar Képtárban.

A múzeum képzőművészeti állandó kiállításán a március 23-ai alkalommal a női alkotók művei kerülnek reflektorfénybe. Gedő Ilka, Keserü Ilona, Maurer Dóra, Ország Lili és Schaár Erzsébet 1970-es években készült művei nélkül ma már elképzelhetetlen a 20. század második fele magyar művészetének feldolgozása. Miért jelentősek az Új Magyar Képtárban bemutatott alkotások, hol helyezkednek el az életműben, fontos-e, hogy nők készítették őket?

2022. március 16. szerda,18 óra

Kiss Alexandra (régész): Férfiak árnyékában. Róma first lady-jei

A római elithez, uralkodócsaládhoz tartozó nők életéről viszonylag kevés megbízható forrás áll rendelkezésünkre, ugyanis a férfiak árnyékában élő feleségek, családanyák, testvérek kevésbé foglalkoztatták a korabeli történetírókat. Ez alól csak az uralkodófeleségekkel kapcsolatos szaftos pletykák és különféle botrányok jelentettek kivételt. De kik is voltak ezek a nők, és miként éltek? Milyen kiváltságokkal rendelkeztek, vagy épp ellenkezőleg: érték-e hátrányok őket kiemelt státuszuk ellenére? Március 16-án, előadássorozatunk második részében ezekre a kérdésekre is választ kapunk.

2022. március 9. szerda, 18 óra

Líbor Csilla (régész-antropológus): Főszerep vagy mellékszerep? Anyaság az őskortól napjainkig.

Az emberiség története során, mint megannyi más dolog, a nők különböző területeken való szerepvállalása is változásokon ment keresztül. Mi mindent tudhatunk meg erről a régészet segítségével? A történelem szövevényes útjain haladva jutunk el a jelen kor egyik legnehezebb kérdéséhez: az anyaság főszerep vagy mellékszerep? Miként ítélhető meg, hogy melyik? Vagy mindkettő egyszerre?