Tárgyak, történetek a szenzációs kentaur csontlelettől a tacskós kalaptűig

„…a közönség használatára…”

 

A Szent István Király Múzeum tisztelettel meghívja Önt, családját és barátait az Egy múzeum tekintete – A Szent István Király Múzeum első 150 éve, “…a közönség használatára…” című kiállításra.

 

2025. november 9-ig meghosszabbítottuk az intézmény első 150 évét izgalmas történeteken, tárgyakon és jelentős személyeken keresztül bemutató tárlatot. A Csók István Képtárban az érdeklődőket olyan történetek és különlegességek várják, amelyekkel az országban máshol nem találkozhatnak.

 

Egy város életében különleges jelentőséggel bír egy múzeum megálmodása, létrehozása. Ilyen esemény volt a Szent István Király Múzeum jogelődjének alapítása is. 150 évvel ezelőtt Székesfehérvár és Fejér vármegye meghatározó közéleti szereplői hittek abban, hogy egy város jövőjét, kulturális és közéletének aranykorát a polgárok erős lokálpatriotizmusa, a közösség ereje és az összefogás adhatja.

Várospolitikusok, vármegyei főnemesek, az egyház tagjai, tekintélyes polgárok, közéleti, oktatási és kulturális személyiségek – 137-en – elhatározták, hogy egyértelmű üzenetet küldenek a város akkori jelenének és reménybeli jövőjének: megalakították a Szent István Király Múzeum jogelődjét, a Fejérvármegyei és Székesfejérvár Városi Történelmi s Régészeti Egyletet.

A 150 évvel ezelőtt létrejött múzeumügy nemcsak 137 vízióval rendelkező kivételes polgár ügye volt, hanem az egész város jövőfejlesztés melletti elkötelezettsége testesült meg benne.

Ma a múzeum 150 éves múltját megünnepelni: állásfoglalás. A szellemi, tudományos és kulturális hagyatékunk élővé tétele felelősség és hit abban, hogy a következő 150 év múzeumi fejlődése is töretlen marad.

 

A kultúra összeköt

 

Minden település életében – így Székesfehérváron is – a múzeum fontos találkozási pont. Kiemelt szerepe van többek között az identitáserősítésben, értékőrzésben, a kulturális és a művészeti területen, közművelődésben, az oktatásban és az ismeretterjesztésben. A Szent István Király Múzeum kiemelt célja között szerepel a kezdetek óta – ahogy a kiállítás alcíme is utal rá – hogy a közösség múzeuma legyen.

 

Meghökkentő tárgyak, sztorik, érdekességek és Székesfehérvár

 

Kiállításunk legfőbb célja az intézmény történetének bemutatása a múzeumi munkán és múzeumi gondolkodáson keresztül. Műtárgyak, események, jelentős személyiségek és a múzeumi gyűjtemények egymásra reflektálása segítségével idézzük fel a közös, személyes és egyéni emlékeket.

Azt mondjuk el, hogy kik vagyunk, mi különböztet meg bennünket egy másik múzeumtól, melyek azok a történetek, amelyek csak a székesfehérvári múzeumban történtek, történhettek meg. A múzeum meghatározó kutatóira, dolgozóira, adományozóira, gyűjteményeire, műtárgyainak mikrotörténetére fókuszáló kiállítás visszatekint azokra az eredményekre, amelyek megalapozták az intézmény országos és nemzetközi hírnevét.

 

  • Weöres Sándor sziesztája egy szarkofágban

  • Csontváry 1963

  • szenzációs griffmadár fióka és kentaur csontlelet

  • egy kőbalta utazása

  • ellopott aranyérmek

  • az indonéz tőr szelleme

  • torzított koponya

  • Linda a múzeumban nyomoz

  • dohánytartó kostökzacskó

  • erotikus jelenetet ábrázoló ókori süteményforma

  • viperaháj tégely

  • tacskós kalaptű

  • szeméttelepről megmentett tárgyak

  • az éjjeliőr naplója

  • Pilinszky János kézírása

 

többek között ezek a különleges tárgyak, eseményleírások is láthatók, de arra is választ kaphatunk, hogy mire használták az Ikarus busz szélvédőjét 1972-ben az állandó kiállításban.

A tárgyakon keresztül megelevenednek a hozzájuk kapcsolódó történetek, amelyek szerves részét képezik nemcsak a fehérvári múzeum történetének, de Székesfehérvárnak is.

300 műtárgy, több tematikus egység, animációs rövidfilm, plakátok, archív fotók, sajtómegjelenések és vendégkönyvi bejegyzések között böngészve ismerheti meg a látogató a székesfehérvári múzeum 150 éves történetét. Régészeti, néprajzi, képzőművészeti és helytörténeti tárgyválogatásában a szokatlanra, az izgalmasra, a nem mindennaposra, a ritkán bemutatottra is koncentrál a tárlat, melynek eredményeként egy kaleidoszkópszerű világ jött létre a tárgy-ember-jelentés kapcsolatát sokféle perspektívából láttató térben.

 

Megtekinthető: 2025. november 9-ig, naponta 10–18 óráig a Csók István Képtárban (Székesfehérvár, Bartók Béla tér 1.)

 

Az esemény sajtónyilvános.

A programváltoztatás jogát fenntartjuk.