Új időszaki kiállítás nyílt múlt héten pénteken a koronázóbazilika kövei között: Hager Ritta Kossuth-díjas, Prima Primissima Díjas, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett iparművész, textiltervező, gobelinművész harminchárom alkotását vonultatja fel a retrospektív tárlat a Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontjának épületében. A kiállítás szeptember hetedikéig látható.

Hager Ritta spirituális és szakrális témákat dolgoz fel. Nyugalmat és erőt sugárzó alkotásain központi szerepet tölt be a fény. Egy művön belül alkalmazza a gobelint, ógobelint, fonást, kötözést. Alkotásai kilépnek a sík két dimenziójából, plasztikus, a tér három dimenziójában megjelenő műveket komponál. A kísérletezés és a tradíciók tisztelete éppúgy jellemzi, mint az anyag tulajdonságainak hangsúlyozása és az anyagon túli világ megjelenítése. Művei pozitív üzenetet sugallanak, a mindig jelenlévő Gondviselés óvó, segítő erejét.

 

„Mindaz, amit itt láthatunk, valójában gyapjúval, selyemmel kendervászonra elmondott fohászok sora. Papírra írt mondatok helyett szövött, rétegzett csend. A néhol durva, máshol könnyű szövetben láthatjuk azokat a szeretetszálakat, melyek összefűznek bennünket egymással. És minél közelebb vagyunk egymáshoz, annál közelebb érezzük magunkhoz az Úristent is!” – fogalmazott ünnepi beszédében Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár, hozzátéve, hogy ez a kiállítás is abban segít, hogyan keressük a békét, a békességet magunkban és egymással.

„Megszentelt kövek között a szakralitás világába vezető alkotások. A holt anyag mellett az élet hírnökei, az életé, mely az emberek világossága. A világ egy csendes, múltra emlékező zugában az időtlen világosság jelei. Színnel töltik be a teret, mint ezt a hajdanvolt templomot tölthették be az ólomüveg ablakokon átszövő színes sugarak. A pusztulás dokumentumai mellett a teremtés bizonyítékai. A templom az a fizikai valóság, a művészet pedig az a szellemi valóság, amely felemel” – fogalmazott a megnyitón Róth Péter Székesfehérvár alpolgármestere.

 

„A megpróbáltatások és szenvedések világán felülemelkedve az igazi célt pillanthatjuk meg: találkozhatunk a reménnyel, a bűnbocsánat örömével, az újjászületés belső élményével, a húsvét és a pünkösd küldetésével” – emelte ki Spányi Antal megyés püspök a kiállításon látható alkotások kapcsán.

 

A kiállítás a húsvét misztériumát követő, pünkösdig tartó időszakhoz kapcsolódik, mely a szenvedéstörténet utáni eseményeket követi a Szentlélek kiáradásáig. Megemlékezik Krisztus feltámadásáról, a tanítványságról, amint a kereszténység húsvéti szentségéből a bűn sötétségéből a kegyelem fényébe jut. Tóth Norbert, a kiállítás kurátora kiemelte: „A retrospektív tárlat a koronázóbazilika kövei között idézi meg azt a belső fényt, amely Istenhez vezet. A fény útja a fájdalom valóságából elvezet az ember igaz célja elérésének reményéhez, a megszabaduláshoz, az örömhöz, a belső békéhez, mely a húsvéti feltámadáson át a pünkösdben teljesedik ki.”

„Az egykori koronázóbazilika évszázados, súlyos kövei között, melyek a magyar történelem néma tanúi, most Hager Ritta művei kaptak helyet. Ez a kontraszt a szilárd, rideg kő és a puha, mégis kifejező textil valóságos különlegessége. A kövek ősi ereje találkozik a textíliák finom, mégis határozott üzenetével” – emelte ki a megnyitón Pokrovenszki Krisztián, a múzeum főigazgatója.

 

„Ha eltűnődsz a csendben, elmerengsz létedben, lemerülsz mélyedbe, ott megtalálod igazi valódat! Ez az utazás nehézségeken át vezet, de ha engeded magad Isten által szeretni, ha hagyod, hogy ő formáljon és kiégesse a salakot, a rosszat, a zavartságot, olyan szép leszel, hogy megszületik benned is a fény, az a tiszta fény, ami a béke és a szeretet. Ez az út örökké tartó öröm és fény a sötétségben. Ezt próbálom alkotásaimmal elmondani” – vallja a művész, Hager Ritta.

 

A Via Lucis – Belső fény című kiállítás a legkorábbi években készült munkáktól egészen a közelmúltban elkészült, elsőként Székesfehérváron kiállított Áldás című munkáig öleli át Hager Ritta kivételesen gazdag művészetét.

Szöveg: Látrányi Viktória

Fotó: Aracsi Norbert