Munkácsy Székesfehérváron. Válogatás Pákh Imre magángyűjteményéből – kiállítás
2023. szeptember 16. – 2024. január 14.
A kiállítás megtekinthető hétfőtől vasárnapig 9 – 19 óráig.
Szent István Király Múzeum – Rendház
Székesfehérvár, Fő u. 6.
A Munkácsy Székesfehérváron című kiállításon hetvenhét alkotás kerül bemutatásra, tizenegy kiállítóteremben. A Pákh Imre magángyűjteményéből válogatott műalkotások között hatvannégy festményt, nyolc grafikai munkát láthatnak a látogatók a Munkácsy-életműből, illetve más alkotók Munkácsyról készített festményei és Pásztor János Munkácsyt ábrázoló szobra is bemutatásra kerül.
A kiállítótermek mellett impozáns tablókiállítás reprezentálja Munkácsy Mihály életútját, művészi pályájának legfontosabb mérföldköveit, valamint archív fotográfiák villantanak fel egy-egy epizódot a festőművész kalandos életútjáról.
Pákh Imre Munkácsy-gyűjteménye ma a legnagyobb magánkézben lévő Munkácsy-kollekció a világon. Akárcsak Munkácsy, Pákh Imre is Munkácson született. A festő iránti tiszteletet és csodálatot a szülői házból hozta magával. Muzeológusok szakmai tanácsait követve három évtized alatt alakította ki a több mint hetven festményt, és egy nagyobb grafikai anyagot magában foglaló Munkácsy-gyűjteményt. A törzsanyagot Rippl-Rónai József, Temple János és Halmi Artúr Munkácsyról készített portréi egészítik ki.
A folyamatosan gyarapodó kollekciót 2005 óta közel ötven kiállításon láthatta a nagyközönség itthon és külföldön. Pákh Imre 2009-ben azzal a céllal hozta létre a Munkácsy Mihály Alapítványt, hogy az érdeklődők minél szélesebb körben megismerjék a festőművészt és alkotásait. Kétségtelen, hogy Pákh Imre Munkácsy-kollekciója nélkül Munkácsy Mihály életművének teljességre törekvő bemutatása ma már nem lehetséges.
A Munkácsy Székesfehérváron című kiállításon a festmények egy távoli kor képét tárják a látogatók elé: a teljes festői pálya megismerhető a legkorábbi rajzoktól és festményektől a realista alaktanulmányokon át a szalonképekig, és a késői, álomszerű tájképekig.
A tárlaton külön csoportot képeznek a biblikus témájú kompozíciók és tanulmányok, valamint a festő élete végén készült kosztümös életképek. A műfaji csoportok szerint rendezett kiállítás monografikus, rálátást kínálva Munkácsy festészetének időbeni alakulására.
A kiállítás székesfehérvári műtárgya a Szent István Király Múzeum Képzőművészeti Gyűjteményében őrzött, a 18. század végén készült francia neoreneszánsz karosszék, amely Munkácsy Mihály párizsi műterméből származik. A szék – amely Munkácsy egyik zsánerképén is szerepel – Balló Ede festőművésztől került egyfajta „relikviaként” Ybl Ervin tulajdonába.
Az esemény sajtónyilvános.
A programváltoztatás jogát fenntartjuk.
Kapcsolódó programok:
LÁTOGATÓI INFORMÁCIÓ
Fotózni csak az előre megváltott fotójeggyel lehetséges, vaku használata nélkül.
Fotójegy: 500 Ft
Műtárgyvédelmi okokból a termekben 20-22 celsius fok és 50-55 %-os páratartalom biztosítása szükséges, ezért kérjük gondoskodjanak megfelelő öltözetről.
A kiállítótérbe legfeljebb 30x40x20cm-es táska vihető be. Hátizsákot csak elöl viselve vagy kézben fogva lehet bevinni.
Helyszín |
Szent István Király Múzeum, Rendház (Székesfehérvár, Fő u. 6.) |
Nyitvatartás |
Hétfőtől vasárnapig, 9–19 óráig |
Jegyárak |
Teljes árú belépődíj: 3000 Ft Kedvezményes belépődíj (diák, nyugdíjas): 1500 Ft Családi jegy (5 fő, max. 2 felnőtt): 6000 Ft Csoportos jegy, felnőtt (10 fő felett): 2250 Ft Csoportos diákjegy (10 fő felett): 750 Ft Kombinált jegyek a Hadi múltunk kincsestára, a Katonazenészek – zenész katonák és a Munkácsy Fehérváron c. kiállításokra: Teljes árú belépődíj: 4000 Ft Kedvezményes belépődíj (diák, nyugdíjas): 2000 Ft Családi jegy (5 fő, max. 2 felnőtt): 8000 Ft Csoportos jegy, felnőtt (10 fő felett): 3000 Ft Csoportos diákjegy (10 fő felett): 1000 Ft Az igénybevehető egyéb kedvezményekről a tájékoztatás itt olvasható >>. |